01 / 01
Facebook
Kamera
Newsletter
14° C

Wycieczki

Krynica Morska i rejon Zalewu Wiślanego

Nie tylko bursztyn, morze i wydmy

1. Dla urozmaicenia błogiego, letniego lenistwa - warto zaliczyć wycieczkę do Sztutowa. Ta mała miejscowość na początku Mierzei Wiślanej kryje w sobie ciekawe fakty z niedalekiej i odległej przeszłości. Zarówno młodsze jak i starsze pokolenia pamiętają bohaterów serialu "Czterej Pancerni i Pies". Proponujemy im podróż w filmową rzeczywistość lat 60tych: na most który "zagrał" w jednym z odcinków serialu, gdy załoga "Rudego" zdobywała nadrzeczny przyczółek "Daleki Patrol".Ten zwodzony most jest obecnie technicznym zabytkiem na rzece Wisła Królewiecka. Znajduje się pomiędzy Sztutowem a Groszkowem. Uzupełnieniem "filmowych" wspomnień może być rejs skuterem wodnym z wypożyczalni położonej obok mostu.

2. Muzeum hitlerowskiego obozu koncentracyjnego "Stutthof" w Sztutowie jest czynne w godz. 7-15 w dni powszednie. Fakty historyczne przemówią same za siebie. Warto jednak wiedzieć, iż w obozie tym zginęło ponad 65 tys. osób. W dużej mierze były to żydowskie kobiety (na skraju obozu jest pomnik upamiętnający śmierć 28 tys. żydowskich kobiet).

Krynica Morska - jak z pocztówki

1. Na początek dnia proponujemy lekki wysiłek - spacer na najwyższą wydmę w Europie! Podróż nie jest długa: wystarczy około 30 minut by idąc z Krynicy drogą nr 501 w stronę Piasków dojść do zespołu wydm zwanych "Wielbłądzim Garbem" (wysokość 49,5 m). Z ich szczytu roztacza się ładny widok na Bałtyk oraz Zalew Wiślany.

2. Czerwona latarnia morska o wysokości 26,5 m nie dorównuje co prawda wysokości Wielbłądziego Garbu ale zapewnia rozleglejszą i niczym nie przesłoniętą panoramę - na Bałtyk, Zalew Wiślany, Frombork, a nawet na Trójmiasto. Latarnia ta jest młodszą siostrą latarni z roku 1894 roku (wysadzoną przez Niemców w 1945 r.).

Statkami po Zalewie, statkami po łąkach...

1. Nie odwiedzić miasta Frombork to tak jak nie przyznać, iż to Mikołaj Kopernik "wstrzymał Słońce - ruszył Ziemię". Wyprawę do Fromborka ułatwią stateczki wypływające bądź z Krynicy bądź z Kątów Rybackich. Kilka godzin pobytu w tym mieście powinno wystarczyć na poznanie takich atrakcji jak: planetarium, muzeum Mikołaja Kopernika, Wzgórze Katedralne.

2. Uzupełnieniem przygód "na wodzie" (osobną przygodą na cały dzień) powinno być przepłynięcie do Elbląga. Po dopłynięciu koniecznie należy udać się w specjalny rejs statkiem po kanale Ostródzko-Elbląskim. To unikatowe na skalę światową "pływanie" pozwala przede wszystkim na "cudowne" przemieszczanie się bez wody - ponad łąkami! Optymalnie (ze względu na czas) byłoby wybranie krótszej trasy: Elbląg - Buczyniec. Gwarantowane wrażenie z oglądania historycznych i zabytkowych śluz wodnych trzeba koniecznie uzupełnić o "polowanie" na wspaniałe ptactwo wodne, oczywiście aparatem fotograficznym :-)

Rodzinne rozrywki od lat 5 do 105

1. Niedaleko miejscowości Jantar działa "Pasieka u Strusi". 
Dosłownie możemy: pogłaskać strusia, kupić wielkie strusie jajo, obejrzeć zwyczaje pszczół, spróbować pysznych miodów z tutejszych pasiek. 
Adres: Jantar, ul. Droga do Rybiny 1.

2. Zwiedzanie Wioski indiańskiej
W doborowym towarzystwie - pisarza Leszka Michalika i jego żony "indianistki" Joanny Mazurek poznamy tradycję i zwyczaje Indian z Ameryki Pn.
Adres: Jantar. Czynne codziennie od 10 do 18.

3. Ciekawą ekspozycję starych łodzi rybackich, prezentację miejscowej kultury, a także bogatą kolekcję zdjęć z życia rybaków sprzed lat - oferuje Muzeum Zalewu Wiślanego w Kątach Rybackich. 
Atrakcyjnym uzupełnieniem wizyty w muzeum będzie na pewno spacer po przylegającej marinie.

Trwa wczytywanie treści...
Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.

OK, zamknij